7.12.07

Referans: Atatürk Korkusu soruşturma açtırdı

Polisin korumak için geldiği ancak sanatçıları hakkında soruşturma başlattığı 'Allah Korkusu' sergisine dair tartışmalar sürüyor. Vakit gazetesi sergiyi hedef göstermediğini savundu.


Hafriyat Grubu'nun 10 Kasım'da "Allah Korkusu" ismiyle açtığı Hafriyat Karaköy sergisine ilişkin tartışmalar sürüyor. Vakit gazetesi sergiyi hedef göstermediğini savunurken serginin küratörü Deniz Erbaş, gazete çalışanlarının sergiyi görmeden önce haber yaptıklarını söyledi.


Vakit gazetesinin 5 Kasım'da "Küstah sergi" başlıklı haberi üzerine serginin kapıları polis tarafından açıldı. Vakit yaptığı yayınlarda, "Sanatçıların çalışmaları dinlerine duydukları inaçla ilgili deneyimlerindeki değişimi ve hasarı anlatacak" diyerek, serginin amacının provokasyon olduğunu savundu. Ancak, sergiye koruma isteyen Hafriyat Grubu'nun başına daha ilginç bir olay geldi: Koruma amaçlı gelen polis "Atatürk'ün Yokluğu" başlıklı çalışmaları bulunan sanatçılar hakkında soruşturma başlattı. Bunun üzerine bir sanatçı posterini geri çekti.


'Vakit görmeden yazdı'


Hafriyat Grubu, tüm bu olanlardan sonra bir deklarasyon yayımlayarak "Serginin 'Allah Korkusu'nu kapsamasının amacı hükümetlerin korkuyu nasıl kullandıklarını araştırmak. Onlar, insanları Müslüman, Hıristiyan, ateist, Kemalist, İslamcı, Doğu, Batı diye sınıflandırıyor... Kimlikleri bu şekilde tanımlamayanlara hoşgörü yok" dedi.


Serginin küratörü Deniz Erbaş, Vakit'in yorumlarının yalan olduğunu belirterek "Biz kimseyle bu sergi hakkında konuşmadık ve yorum da yapmadık. Vakit sergiye ilişkin haberi sergi açılmadan önce yazdı ve çalışanları bu sergiyi görmedi. Hafriyat, bunun provokatif bir sergi olmasını planlamadı" dedi. Vakit Gazetesi Haber Şefi Muharrem Coşkun, sergide İslam dinine inanan insanları yaralayacak posterlerin bulunduğunu savundu.


Çifte standart iddiası


Coşkun, "3 poster Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu M. Kemal Atatürk hakkında. Bu noktada şu soruyu sormak lazım: Neden Atatürk'ü rencide eden posterler hakkında soruşturma açılırken Allah ya da İslam'la alay eden posterler hakkında soruşturma açılmıyor. O da sadece Allah'ın yarattığı varlıklardan biri. O kanunla korunan sınırlı sayıdaki insandan biri. Bu yüzden belki de 'Atatürk Korkusu' isimli bir sergi yapılmalı. Sergide türbanlı bir kadının posteri var ama diğer dinlerle ilgili hiç poster yok" dedi.


Kimseyi hedeflemediklerini söyleyen Coşkun, sanatın inançları eleştirmemesi gerektiğini savunarak "Ben silik bir Atatürk yüzünün bulunduğu ve altında 'Kemalizm bir tapınma yoludur' yazan posteri beğendim" dedi. [Bir dinsiz, imansız ile Vakit Gazetesi Haber Şefi'nin buluşacağı tek nokta mı ne! H.A.]


Suma Sanat Galerisi'nin küratörü Beral Madra ise "Her dinde olduğu gibi İslam'da da din, insanla Allah arasındadır. Tüm bunların neden tartışıldığını anlamak imkânsız. Onlar sergiyi ziyaret etmeden hedef alıyorlar" diye konuştu.


Sergiyi henüz görmediğini belirten Madra, "Bugün her şey online yollanabiliyor ve biz her türlü bilgiye erişebiliyoruz. İfade özgürlüğüne sınırlama koyanlar, teknolojiyi durdurabilecek mi? Bu topluma bir hakarettir" dedi. Farklı inançlara sahip 15 sanatçının çalışmalarının yer aldığı sergi 2 Aralık'a kadar açık kalacak.

Referans
16.11.2007

No comments: